Autor: Archidiecezja Łódzka
Kard. Ryś: każdy jest powołany do królewskiej godności | uroczystości NMP Królowej Polski

O powołaniu do królewskiej godności i o wyborze pomiędzy władzą ciemności, a Królestwem Bożego Syna mówił Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś podczas Mszy Św. sprawowanej w Archikatedrze Łódzkiej.

Mszy św. w łódzkiej katedrze z okazji uroczystości Matki Bożej Królowej Polski i uchwalenia Konstytucji 3 Maja przewodniczył Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś, który podkreślał, że Eucharystię sprawuje w intencji Ojczyzny.  Na wspólną modlitwę przybyli także władze samorządowe i wojewódzkie. -  3 maja mamy święto dwóch Matek: Matki Bożej Królowej Polski i Matki Ojczyzny naszej. Dziś gromadzimy się w Katedrze, aby uczcić naszą Matkę Maryję, a także aby modlić się za  naszą Ojczyznę- mówił ks. Ireneusz Kulesza, proboszcz łódzkiej katedry.

W swojej homilii Ksiądz Kardynał mówił o tym, że królowanie Maryi jest wpisane we władzę Jezusa Chrystusa i Jego godność królewska. Duchowny pytał się zgormadzonych, czy w nas jest to samo pragnie? Czy chcemy, aby nasza godność i królowanie było wpisane we władzę Chrystusową?

„Przyjmując chrzest wchodzimy w potrójną godność Jezusa Chrystusa: kapłańską, prorocką i królewską. My wszyscy, którzy nosimy w sobie nieskończoną godność i powołanie do królowania możemy sobie razem z Maryją postawić pytanie: czy to nasz rozumienie i przeżywanie godności i czy to nasze przeżywanie naszego powołania do królowania czy rzeczywiście jest wpisane w królowanie Jezusa Chrystusa”- mówił Ksiądz Kardynał.

Dalej Metropolita Łódzki wskazywał, że stoimy dziś przed wyborem między władzą ciemności, a Królestwem Bożego Syna. „Dziś Apokalipsa pokazuje nam walkę między smokiem, a Niewiastą. Jest władza smoka i jest władz Dziecka, które zrodziła Niewiasta. Której chcemy podlegać? Którą wybieramy? Nikt z nas nie ucieknie dziś przed tymi pytaniami”- mówił duchowny.

Na zakończenie Ksiądz Kardynał wskazywał, że Maryja uczy nas jak można przeżywać godność królewską. „Tak długo jak nie wpiszemy naszej godności królewskiej w królowanie Chrystusa jest niebezpieczeństwo, że będziemy trwali pod władzą ciemności i w zrozumieniu dla władzy smoka w świecie. Bóg chce, abyśmy królowali razem z Jego Synem, byśmy rozumieli co to jest miłości i byśmy rozumieli władzę Dziecka nad sobą”- zakończył Kardynał Grzegorz.

Msza Święta zakończyła się odśpiewaniem hymnu: Boże coś Polskę w intencji Ojczyzny.

Po zakończeniu liturgii odbyły się uroczystości patriotyczne przy grobie Nieznanego Żołnierza, który znajduje się na placu katedralnym. Licznie zebrane poczty sztandarowe ze szkół i instytucji państwowych, żołnierze, harcerze i przedstawiciele środowisk kombatanckich, wszyscy przybyli, by uczcić święto państwowe, a swoją obecnością podkreślić wagę i znaczenie tego narodowego święta.