Autor: Archidiecezja Łódzka
Centralne Obchody Święta Dzieci Wojny

- Prosimy Cię Panie, abyś w imię tego dramatu, który się tutaj dokonywał, kazał nam się zatroszczyć o każde dzieci, które w naszym świecie doznaje gwałtu i przemocy- mówił Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś podczas uroczystości odbywają się przy pomniku Pękniętego Serca z okazji Święta Dzieci Wojny.

Święto Dzieci Wojny zostało ustanowione uchwałą  I Kongresu Polskich Dzieci Wojny, który miał miejsce w  2017 roku w Sejmie RP. Główne uroczystości odbywają się corocznie w Łodzi przy pomniku Pękniętego Serca. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Sejmu, Senatu, Województwa Łódzkiego, samorządu województwa i Miasta Łodzi.

Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia sztandarów. Następnie został odśpiewany hymn państwowy. Był także czas na okoliczne przemówienia.

Modlitwę ekumeniczną pamięci ofiar wojny odmówili Ks. Kard. Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki, a także Biskup Włodzimierz Jaworski, ordynariusz diecezji śląsko - łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

- Prosimy Cię Panie, abyś w imię tego dramatu, który się tutaj dokonywał, kazał nam się zatroszczyć o każde dzieci, które w naszym świecie doznaje gwałtu i przemocy. Chcemy się wstawiać za tymi dziećmi, nie tylko w świecie wojny, ale także w o wiele bliższym nam świcie, naszych domów, sąsiedztw. Chcemy Cię prosić, abyśmy umieli reagować na wszelkie zło jakie dzieje się wobec każdego dziecka- modlił się Ksiądz Kardynał.

Hymn Dzieci Wojny wykonała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 81 w Łodzi. Na zakończenie uroczystości zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Pękniętego Serca.