Autor: Archidiecezja Łódzka
Kard. Ryś o godności Króla, Kapłana i Syna Bożego | Wielkopostne Rekolekcje dla Łodzi #1

O godności Króla, Kapłana i Syna Bożego mówił w pierwszym dniu rekolekcje wielkopostnych Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś. Msza Św. była sprawowana w Sanktuarium Imienia Jezus.

Jest już tradycją, że w Niedzielę Palmową rozpoczynają się wielkopostne rekolekcje dla łodzi, które głosił Metropolita Łódzki. W pierwszym dniu rekolekcji Kardynał Grzegorz mówił o Jezusie Chrystusie i jego godności Króla, Kapłana i Syna Bożego.

Wyjaśniając dzisiejszą Ewangelię, która była o męce Pana Jezusa duchowny mówił, że już na początku tej Ewangelii widzimy Jezusa jako Mesjasza, kiedy kobieta nieznana z imienia namaszcza Jezusowi głowę. „Do dziś jest tak, że kiedy się namaszcza kapłanów, namaszcza się im głowę. Także tam gdzie jest monarchia królom namaszcza się głowę królowi gdy obejmuje władzę. Pomazaniec to jest kapłan i król. Takim Go widzimy na początku opisu męki”- mówił Ksiądz Kardynał.

„Syna Bożego rozpoznaje w Nim setnik, który na koniec wydarzeń związanych z męką Pana mówi: zaprawdę ten człowiek był Synem Bożym. Setnik został zapamiętany przez tradycję jako Longin, który po męce Pana prosi o chrzest. Nawraca się pod krzyżem. Wyznał wiarę w Jezusa Chrystusa jako Syna Bożego i widzimy do czego to wyzwania go poprowadziło”- wyjaśniał Metropolita Łódzki.

Dalej w swoich rozważaniach Ksiądz Kardynał wskazywał, że Pan Jezus nigdy nie mówi o sobie, że jest Królem. „Jezus mówi, że z nim przychodzi królestwo i nastanie królowanie Boga”- wyjaśniał rekolekcjonista dodając dalej, że królestwo Boże nie ulegnie nigdy zagładzie, ale władza w tym królestwie jest inna. „Ewangelia Marka mówi o tym, że jest to władzą ukrzyżowanego Pana. Ona jest radykalnie inna. Władza z krzyża”- powiedział Ksiądz Kardynał.

Na zakończenie rekolekcjonista wskazywał, że Jezus chce zgładzić nasz grzech i chce abyśmy Go przyjęli także jako Pomazańca, który jest Królem i w nasze życie wnosi władzę miłości. „To jest to czego nigdy nie powinno nam być dość, aby ogłaszać Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela. Rekolekcje to ten czas, aby Go przyjąć jako swojego Zbawiciela”- mówił Ksiądz Kardynał.

Jutro Msza św. rekolekcyjna o godzinie 18 u Ojców Jezuitów, a po Eucharystii Ksiądz Kardynał wygłosi dodatkowo konferencję. Serdecznie zapraszamy.